Turcja - Foreign Language Drama Festival

W pierwszym tygodniu maja grupa słuchaczy English Unlimited wyjechała do Turcji na Foreign Language Drama Festival. Jest to projekt teatralny Grundtviga, który ma na celu zjednoczenie mieszkańców Europy pod względem kulturowym, dzięki edukacji teatralnej połączonej z praktyką aktorską. Dzięki zajęciom projektowym uczestnicy mogą nawiązać wiele nowych i niepowtarzalnych znajomości, a także poznać kulturę i obyczaje innych europejskich krajów.

Nasz udział w festiwalu był bardzo aktywny. Wystawiliśmy angielską komedię pt. „The Bathroom Door” w reżyserii Penny Shefton. W festiwalu brały udział grupy z krajów partnerskich projektu Grundtviga: Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Niemiec i Turcji. Nasze przedstawienie było świetnie przygotowane i spotkało się z dużym uznaniem widzów z innych krajów partnerskich.

Texte alternatif

Texte alternatif

Texte alternatif

 • turcja01.jpg
 • turcja02.jpg
 • turcja03.jpg
 • turcja04.jpg
 • turcja05.jpg
 • turcja06.jpg
 • turcja07.jpg
 • turcja08.jpg
 • turcja09.jpg
 • turcja10.jpg
 • turcja11.jpg
 • turcja11.jpg
 • turcja14.jpg
 • turcja15.jpg
 • turcja12.jpg
 • turcja16.jpg

Foreign Language Drama Festival – spotkanie w Berlinie

W kolejnym spotkaniu międzynarodowym w ramach projektu „Foreign Language Drama Festival”, które tym razem odbyło się w Berlinie, wzięli udział zwycięzcy w konkursie na najciekawszy film o tematyce bożonarodzeniowej i karnawałowej.

Szóstka studentów z grup uczących się języka niemieckiego i hiszpańskiego miała okazję nie tylko zwiedzić fascynujący Berlin, ale również wziąć udział razem z przedstawicielami innych krajów w warsztatach interkulturowych.

Poniżej niektóre relacje z wyjazdu:

 

Udział w konkursie był dla mnie podjęciem wyzwania, a wygrana naszego teamu - dużą niespodzianką. Bardzo miłe były starania EU w trakcie organizacji tego wyjazdu. Byliśmy na bieżąco informowani o różnych aspektach wyjazdu (środek transportu, hotel, program itd.). EU zadbał o wypełnienie czasu poza spotkaniami projektowymi, Bartosz (nasz lektor j. niemieckiego) dzielił się wiedzą nt. Berlina i jego historii (wiedza imponująca). Oprowadzał nas po interesujących miejscach Berlina. Do tej pory Berlin nie był miejscem, które chciałabym poznać - wyjazd to zmienił. Na spotkaniach projektowych mieliśmy możliwość spotkania z uczestnikami z innych krajów (Hiszpania, Włochy, Finlandia, Turcja i Niemcy). Interesujący był workshop nt. widoczne i niewidoczne wady oraz zalety narodowości, uczestniczących w mitingu. Uświadomiliśmy sobie, że my, Polacy, ciągle zauważamy tylko złe aspekty życia, narzekamy, natomiast dobre umykają naszej uwadze. Bardzo ważne na takich wyjazdach jest towarzystwo - nasze okazało się świetne, choć wcześniej nie znaliśmy się z "teamem hiszpańskim EU". Cenne, bardzo miłe i bezpośrednie było również towarzystwo p. Justyny - Prezes EU. Wyjazd w całości sfinansowany był przez UE. Nagroda była więc świetna w wielu aspektach - dziękuję.

Bogumiła Urbanowicz


 Świetny wyjazd, możliwość poznania ludzi z całej Europy, oraz ich zachowań, przyzwyczajeń czy potraw. Sposobność wyćwiczenia i użycia języków obcych: angielskiego oraz niemieckiego. Dużo zwiedzania, dzięki czemu możliwe stało się poznanie takiego świetnego miasta jakim jest Berlin.

Paweł Paszkowski


 Jestem wyjątkowo zadowolony z uczestnictwa w warsztatach interkulturowych w Berlinie, które były niezwykle cennym doświadczeniem. Były to 4 świetne dni spędzone w doborowym międzynarodowym towarzystwie. Każda chwila była doskonale zorganizowana dzięki czemu dość dobrze udało się nam poznać centralną część Berlina, uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem rady miasta a także poznać lokalne smaki :-) . Wyjazd z pewnością poniósł moje zdolności językowe jeśli chodzi o język angielski a także pozwolił na zapoznanie się z językiem niemieckim. Bardzo ciekawym doświadczeniem był kontakt z partnerami z krajów uczestniczących w projekcie. Wspólne spotkania umożliwiły poznanie innych kultur, potraw i zwyczajów. Dziękuję organizatorom za możliwość uczestnictwa w spotkaniu i pozdrawiam wszystkich uczestników!

Maciej Łuczyński


 Wyjazd do Berlina można krótko i trafnie opisać słowami: BYŁO WSPANIALE!

Berlin zaskoczył mnie wielokulturowością, Berlińczykami chętnymi nieść pomoc i spokojem w tak dużym mieście. Samo spotkanie w ramach Meeting In Berlin zostało zorganizowane bardzo profesjonalnie. Poznając uczestników z innych krajów zapoznaliśmy się z ich kulturą i zwyczajami, a wspólne warsztaty uzmysłowiły nam i nasze narodowe cechy.

W czasie wolnym mogliśmy dzięki naszym opiekunom „zdeptywać” najciekawsze zakątki Berlina i skorzystać z ogromnej wiedzy Pana Bartosza o tym mieście i jego bogatej historii. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym wyjeździe.

Anetta Gorloff-Żukowska

 

Berlin movie

drama

 

drama2

 

 


Rozstrzygnięcie konkursu: Berlin

Na konkurs w ramach międzynarodowego projektu „Foreign Language Drama Festival” wpłynęło kilkanaście filmów. Wszyscy autorzy wykazali się bardzo dużą kreatywnością, odwagą w odgrywaniu ról i świetnym wykorzystaniem umiejętności językowych. Serdecznie gratulujemy!


Główne nagrody – w pełni finansowany przez Komisję Europejską wyjazd na warsztaty interkulturowe do Berlina w marcu 2012 zdobyły zespoły:

Pani Aleksandra Grabarek, Pan Paweł Paszkowski i Pan Maciej Łuczyński z grupy języka hiszpańskiego A-H1-12 prowadzonej przez Panią Hannę Gadek za film o hiszpańskich zwyczajach noworocznych;

Pani Bogumiła Urbanowicz, Pani Anetta Gorloff-Żukowska i Pani Magdalena Biller grupy języka niemieckiego A-JBO-A2 prowadzonej przez Pana Bartosz Czerwińskiego za filmy o świętach w Polsce.

Wyróżnienia i nagrody książkowe zdobyły zespoły z grup:
języka niemieckiego - A-ZD-03 prowadzonej przez Panią Anię Sulżycką,
języka niemieckiego - A-GZB2-04 prowadzonej przez Panią Anię Sulżycką,
języka niemieckiego – A-JBO-A2 prowadzonej przez Pana Bartosz Czerwińskiego,
języka angielskiego – W-PCP-A-18 prowadzonej przez Pana Jack’a Polesky’ego.

 

 Festiwal "English & Drama" w Bari

Zapraszamy do obejrzenia filmów nakręconych podczas festiwalu teatralnego w Bari, w którym udział wzięli nasi studenci w ramach projektu "Foreign Language Drama Festival" finansowanego przez Unię Europejską.

Oto relacja jednej z naszych uczestniczek:

W tym roku w maju , grupa słuchaczy English Unlimited realizująca projekt Grundtviga “Foreign Language Drama Festival” udała się na południe Włoch, do miasta Bari, aby zaprezentować swoje przedstawienie pt. “The prince who was a piper” w reżyserii Penny Shefton. Nasi słuchacze wypadli znakomicie.Była to dla wszystkich wielka przygoda. Poniżej zamieszczamy fragmenty relacji jednej z uczestniczek projektu
 
10 maja, wtorek
Lecimy samolotem z Monachium do Bari. O, dolce Italia, veniamo da te! Tak się cieszę...
 Zaczyna się nasza cudowna przygoda!
Jesteśmy już w Bari i   za chwilę pójdziemy oglądać Castello Svevo (zamek mieszczący się w starej części miasta, tzw. Barivecchi), w którym pojutrze wystąpimy.
 
11 maja, środa
Popołudnie upłynęło na oglądaniu dwóch  festiwalowych przedstawień. Hiszpanie grający napisaną przez siebie współczesną komedię "Shut up and kiss me" zyskali chyba najpochlebniejszą opinię naszej grupy. Gdyby przyznawano nagrody, z całą pewnością właśnie im należałoby się pierwsze miejsce. Wspaniale zagrali, zadbali o muzykę i kostiumy... słowem: benissimo!
 Nieco gorzej wypadli w moich oczach Turcy, którzy pokazali "Romeo i Julię" . Znaczna różnica wieku między odtwórcami tytułowych kochanków utradniało wzruszenie się ich tragicznym losem (momentami trudno było się nie uśmiechnąć), lecz mimo wszystko przedstawienie tureckiej grupy uważam za udane. Po występach wszystkie grupy udały się (różnymi środkami transportu) na kolację ufundowaną przez gospodarzy tegorocznego festiwalu do ich szkoły.
 
12 maja, czwartek
Dziś nasz wielki dzień – o dziewiątej trzydzieści mamy występować. Tyle miesięcy ćwiczyliśmy, niejednokrotnie przełamując własne opory, walcząc z własnymi słabościami. Szkoda byłoby zmarnować taką pracę.
Daliśmy z siebie wszystko i otrzymaliśmy gromkie brawa. Czas zleciał błyskawicznie – pośpieszne kończenie dekoracji, krótka rozgrzewka na scenie, próba generalna i ani się obejrzeliśmy, jak widownia zapełniła się i usłyszeliśmy przejęci zapowiedź naszego spektaklu "The prince who was a piper". Gdy początkowa trema minęła, cieszyliśmy się tym doświadczeniem, graliśmy najlepiej jak potrafimy – nie tylko dla publiczności, także dla siebie. Po występie zrobiliśmy sobie w kostiumach sesję zdjęciową przy zamkowej studni. Zjedliśmy lunch i poszliśmy do hotelu... odsypiać emocje i niedospaną noc (niektórzy zapadli w drzemkę jeszcze wcześniej – w trakcie przedstawienia "Peter and the woolf" dość interesująco przedstawionego przez trzy Polki reprezentujące Niemcy).
 
13 maja, piątek
Kolejne festiwalowe przedstawienia to: "Finish Poem Kalevala" i szekspirowska Burzę w wykonaniu grupy z Mediolanu. Były to najliczniej reprezentowane grupy liczące dwudziestu paru aktorów.
           
14 maja, sobota
No, i nadszedł koniec naszej włoskiej przygody. Czas pędził coraz szybciej i szybciej... i dziś już wyjeżdżamy. "Addio, mia bella Bari!" , chciałoby się zaśpiewać, parafrazując pieśń o Neapolu. Jednakże mimo pewnego smutku, który jest naturalnym towarzyszem kresu wszystkich przyjemności, czuję także satysfakcję z udanego występu i wdzięczność dla Losu, że mogłam chociaż przez pięć dni delektować się włoskim klimatem w szerokim tego słowa znaczeniu. Jestem przekonana, że inni czują podobnie.
 
Julia Ostrowska

Foto relacja

 • s1.jpg
 • s2.jpg
 • s3.jpg
 • s4.jpg
 • s5.jpg
 • s6.jpg
 • s7.jpg
 • s8.jpg
 • s9.jpg
 • s19.jpg
 • s20.jpg
 • s16.jpg
 • s17.jpg
 • s10.jpg
 • s11.jpg
 • s12.jpg
 • s13.jpg
 • s14.jpg
 • s15.jpg
 • s21.jpg
 • s18.jpg